Со голот на Карим бензема, Реал Мадрид го совлада Атлетик Билбао со 1-0.

Бензема погоди во 40 минута на асистенција на Лука Модриќ. „Кралевите“ со новите три бода имаат 36 на првата позиција, на делба на второто место се Атлетико Мадрид и Сосиедад со по 29 бода.