Шкендија води по првиот дел против Академија Пандев со 1-0, голот е дело на Бесарт Ибраими во 38 минута од првиот дел.

Ибраими погоди на убав начин, го посака и среќата, Шкендија води со 1-0, со ова напаѓачот на тетовчани покажа дека екипата има шанси против големиот фаворит Тотенхем во Европа лигата.

Попрвиот дел на останатите средби од ПМФЛ-6 коло:

Шкупи -Ренова 2-2

Силекс- Борец 1-0

Беласица – Пелситер 0-1