Фудбалерите на Бока Јуниорс го вратија шампионскиот пехар во своите трибини откако во клучниот натпревар со Гимназија Ла Плата славеа со 1:0.

Ова за Бока беше 28 титула во клупската историја од аргентинскиот шампионат.

Единствениот гол на натпревар беше дело на Карлос Тевез во 73 минута.

Бока го ископристи киксот на Ривер Плата која ремизираше на гостувањето кај Атлетико со 1:1.

Пред натпреварот, следуваше непредвидена прослава на стрелецот на голот и легендата на Аргентина, Марадона.