Лацио го претрпе седмиот пораз оваа сезона, втор на последните три натпревари по оној од Интер откако загуби на гостувањето кај Болоња со 2:0.

Првата победа на Болоња против Лацио по онаа на 11 мар во 2012 година и ја донесоа Мбаје и Шансоне со голвите во 19 и во 64 минута. За Лацио од белата точка не реализираше Имобиле во 17 минута.

Во следното коло Лацио ќе игра против Торино а Болоња гостува кај Каљари.

Standings provided by SofaScore LiveScore