Удинезе загуби од Сампдорија со 1-3, Илија Несторовски играше од првата до 53 минута, беше заменет од Окака.

Натпреварот започна со водство на Удинезе преку Ласања во 37 минута. Сампдорија израмни преку Кваљарела во 46 минута, на паузата се отиде со 1-1.

Сампдорија направи пресврт преки Бонацоли, тој на фантастичен начин реагираше во 84 минута, конечните 1-3 ги постави Габијадини во 93 минута.

На останатите  средби попладнево, Калјари – Лече 0-0, Фиорентина – Верона 1-1 и Парма – Болоња 2-2.