Борусија Дортмунд го освои Купот на Гермaнија. Во финалето тимот од Дортмунд го декласираа Лајпциг со 4:1.

Борусија поведе уште во петтата минута кога гол постигна Џејдон Санчо. Секако во ова финале se потврди  и Ерлинг Халанд, кој постигна гол за 2:0 во 28-та минута.

Во судиското продолжение од првиот дел  на да додавање на Ројз вториот гол го постигна Санчо

Во продолжението Лајпциг фрли се на една карта во обид натпреварот да го направи поинтересен, погодија и статива, а до гол стингаа во 71-та минута, кога со одличен удар погоди Дани Олмо.

Во самиот финиш неверојатниот Халанд го постигна и вториот гол. За Борусија Дортмунд ова беше петти трофеј во Купот.