Некогаш големото дерби, а сега пресметка на тим со амбиции за титула на едната и тим со амбиции за опстанок на другата страна заврши со победа на фаворитот од 3:0.

Борусија Дортмунд до третата победа во низа во Бундес лигата стигна со головите на Аканџи, Халанд и на Хумелс.

 

Во следното коло Борусија Дортмунд ќе и гостува на Арминија а Шалке првата овосезонска победа во Германија ќе ја бара против Штутгарт.