Фудбалерите на Борусија Дормунд стигнаа до третата победа во низа во Бундес лигата откако го совладаа Фрајбург со 1:о во 24 коло.

Единствениот гол на мечот го постигна Санчо во 15 минута по асистенцијата на Азар.

Халанд влезе во игра во 63 минута но не успеа да постигне гол со што ја прекина низата реазлиции, по три натпревари во сите конкуренции со најмалку еден постигнат гол.

Бурусија Менхенгладбах славеше на гостувањето кај Аугзбург со 3:2 а Мајнц го победи Падерборн со 2:0.