Баерн Минхен го прегази Мајнц со 6:1 во 3 коло од Бундес лигата. Ботис го отвори резултат во 6 минута па на ова шампионот реагираше со максимална офанзива и реализација.

Павард, Алаба, Перишиќ, Коман, Дејвис и Левандовски ги постигнаа головите за пресврт но и за да убедлив триумф на баварците.

Го издвојуваме голот на Алаба од слободен удар во 45 минута за 2:1 и деби голот на Иван Перишиќ за 3:1.