Во натпревар од првото коло на групната фаза на азиската Лига на шампионите, меѓу екипите на Церес и на Свајриенг, постигнат е гол со рака во скок.

Тоа се случи во 14. минута кога дефанзивецот на Церес, Џошуа Громен, постигна гол со рака, но судијата не го примети тоа,

Ова е идентична ситуација со легендарниот гол на Диего Марадона на четврт-финалната средба од СП меѓу Аргентина и Англија (2:1)