По изненадувачкиот триумф против Арсенал, фудбалерите на Брајтон се изборија за уште еден позитивен резултат откако ремизираа на гостувањето кај Лестер во 31 коло од Премиер лигата.

Натпреварот заврши без голови иако Брајтон имаше шанса од пенал во 14 минута да дојде до предност, не резализираше Маупај.

По ова реми Лестер остана на третото место на табелата, но сега позицијата не му е така загарантирана, Челси е на четири бода и натпревар помалку.

Standings provided by SofaScore LiveScore