Милитантите на Хамас од Газа од понеделникот испалија повеќе од 1750 ракети, но многу од нив беа пресретнатио од израелскиот одбранбен систем.

Израел одговори со разорни воздушни напати на Газа, при што досега се убиени најмалку 109 луше, вклучувајќи 28 деца и 15 деца.

Погодена е и Петах Тиква, каде игра бразилскиот фудбалер Хигор Видал. Фудбалерот на Хапоел го сними својот уништен стан во кој живеел со семејството.

„Ова е мојот стан во Петах Тиква по нападите од Хамас. Оваа снимка ви покажува какви се тие луѓе. Се однесуваат како животни напаѓаат невини луѓе како што сум јас, мојата сопруга и децата. Престанете да говорите дека Израел ја напаѓа Газа, ве молам. Од Газа напаѓаат невини луѓе во Израел. Немојте да верувајте на медиумите кои говорат дека Израел убива луѓе во Газа, затоа што тоа не е вистина. Израел само брани од терористите. Никој не го заслужува ова“– напиша Видал.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Higor Vidal 🇧🇷 (@higor_vidal)