Потешко од предвиденото, селекцијата на Брегот на Слоновата Коска победи со 1:0 против Јужна Африка во воведното коло од групата Д на Африканскиот Куп на нации.  Единствениот гол на натпреварот го постгиан Коџиа во 65 минута.

На останатите два натпревари одиграни вечерва на овој турнир, во групата Е беше комплетирано првото коло. Мали ја победи Мауританија со 4:1 а Тунис и Англора ремизираа 1:1.