Њукасл има серија од 5 порази во низа, последниот од Лидс со 2-1, клубот е во голема резултатска криза, тренерот Стив Брус е пред отказ.

Дека екипата на Њукасл не изгледа добро и пред натпреварите, се виде на загревањето пред мечот со Лидс, во Англија и се смеат на начинот на кој се подготвуваат за натпревар, Мирор објави видео на кое тројца играчи не можат да го погодат голот: