Фудбалерите на Челси прославија победа по пауза од четири натпревари во Премиер лигата, откако го совладаа Челси со 2:1 во градското дерби во 27 коло во елитата на Англија.

Оливие Жиру го отвори резултатот со 15 минута со неговиот прв гол за Челси оваа година во Премиер лигата.

На 2:0 зголеми Алосно во 48 минута по асистенцијата на повратниот во првиот тим, Рос Баркли.

Конечните 2:1 беа дело на стоперот на Челси, Рудигер кој постигна автогол во 89 минута.

Со оваа победа Челси се зацврсти на четвртото место на табелата со 44 бода, Тотенхем остана на 5 место со 40 бода пред Шефилд и Манчестер Јунајтед кои со евентуални победи во ова коло ќе го ппоминат на превенствената табела.