Челси го демолираше нисколигашот Гримсби со 7:1 во 1/16 финалето од вториот по важност фудбалски куп во Англија.

Бачуаи со два гола беше најдобриот поединец во победничкиот состав.

 

Ливерпул со головите на Милнер и Ховер славеше на гостувањето кај МК Донс со 2:0 за пласман во следната фаза .

Во осминафиналето уште ќе играат и Бартон, Астон Вила Сандерленд и Оксфорд кој на општо изненадување успеа да го елиминира Вест Хем.