Челси го реши Ватфорд со 3-0, лесно и убедливо и се врати на четвотото место на табелата.

Гол серијата ја започна Жиру, продолжија Рос Баркли и Вилијан за убедлива победа.

Со новите три бода, Челси се врати на четвртата позиција каде има 57 бода, два повеќе од Јунајтед кој  ена 5. место.