Дебито на Гризман во дресот на Барселона не помина според планот на репрезентативецот на Франција. Челси победи со 2:1 а новиот напаѓач на „каталонците“ лесно можеше да се случи да биде посериозно повреден. За Барселона дебитираше и Де Јонг.

Головите за „сините“ ги постигнаа Абрахам и Баркли додека за Барселона прецизен беше Ракитиќ во 91 минута.