Манчестер Сити го претрпи вториот пораз на последните пет натпревари, пети овосезонски во Премиер лигата откако загуби на домашен терен од Челси со 2:1.

„Граѓаните“ поведоа преку Стерлинг во 44 минута, пред крајот на првото полувреме Агуеро не реализираше од белата точка.

Зијеч и Алонсо ги постигнаа головите за гостите, левиот бек релизираше во 92 минута.

Standings provided by SofaScore LiveScore