Баер Леверкузен го победи Штутгарт 2-1 и го елиминира во Купот на Германија.

Тимот од Леверкузен водеше со 2-0 со автоголот на Бредлов и голот на Аларио.

Тимот на Штутгарт намали преку Вамангитука на пет минути до крајот, донес енеизвесност но не и израмнување.

Дарко Чурлинов беше во ростерот на Штутгарт, но не доби шанса за деби во својот нов клуб.