Српскиот фудбалски претставник во квалификациите од Лигата на шампионите на УЕФА, Црвена Звезда го совлада Каират Алмати со 5:0 и со ова ја анулираше негативата од 2:1 по првиот меч во Казахстан.

Со ова тимот на Станковиќ е палсираа во следното коло од квалификациите во ЛШ.

Таму црвено-белите ќе играат против Шериф Тираспол од Молдавија.

Пласман во следното квалификациско коло обезбедија и Спарта Прага, Јанг Бојс, Лудогорец, ПСВ, Митјиланд, Клуж, Тираспол и Олимпијакос.