Фудбалерите на Црвена Звезда се израдуваа на четвртата титула во низа во најсилното фудбалско првенство во Србија откако ја совлада Војводина со 1:0 во 34 коло од Суперлигата.

Избраниците на Дејан Станковсиќ денеска победија со автоголот на Саничанин од 13 минута и со ова дојдоа до предност од 12 бода во однос на Партизан на четири кола до крајот од сезоната.