Јунајтед го победи Челзи со 2-0 во Лондон, на домашните им беше поништен гол по прегледувањето на снимката, но еден момент од мечот предизвика иста така големо внимание.

Во тек беше 21 минута, Мегваер се обидуваше да стигне една топка покрај аут линијата, налета Мичу Батшуаи, дефанзивецот на Јунајтед реагираше неспортски.

Батшуаи доби удар по кој судијата не му покажа црвен картон на Мегавер за неспортската реакција.