Голот на Поулсен беше доволен за Данска да освои три бода од пресметката со Швајцарија во 6 коло од Евроквалификациите во групата Д.

Од оваа група денеска играа и Грузија и Ирска мечот заврши без голови.

Босна и Херцеговина предводена од Пјаниќ славеше против Финска со 4:1 и со ова се одржи во трката за второто место во групата Ј.

Во Ф конкуренцијата Романија ја оправда фаворитската улога кај Фарски Острови откако победи со 3:0.