Златната генерација на Црвена Звезда точно пред 29 години славеше во финалето од Лигата на шампионите над Олимпик Марсеј.

Натпреварот беше одлучен по изведувањето на пеналите откако во регуларните 90 минути но и во продолженијата немаше голови.

Одлучувачкиот пенал го реализираше Дарко Панчев, Црвена Звезда стана европски првак…