Ријека освои прв бод во Европа лигата, одигра 2-2 со Реал Сосиедад во Сан Себастијан што е изнаенадување во групата Ф.

Дарко Велковски го постигна водечкиот гол за Ријека во 38 минута. Сосиедад израмни преку Баутиста Џон во 69 минута.

Екипата на Ријека преку Лончар повторно доаѓа до предност во  73 минута, конечните 2-2 ги постави Монреал само шест минути подоцна.