Баерн Минхен е елиминиран во 1/16 финалето од Купот на Германија од Борусија Менхенгладбах на неочекуван начин.

Фаворитот загуби со 5:0 на гостувањето кај Менхенгладбах за кого одличен натпревар одигра Емболо со два гола и една асистенција.