Манчестер Сити покажа дека во следната сезона одново ќе биде сериозен конкурент за титулата во Англија.

Победата од 5:0 против Ливерпул во 32 коло е своевиден шамар за Клоп и неговите фудбалери кои денеска пред почетокот на мечот беа отпоздравени од „Граѓаните“ за освоената титула во Премиер лигата.

Првото полувреме донесе три гола на Сити, Де Бруин од Пенал, па Стерлин и Фоден по асистенцијата на Де Бруин.

Во вториот дел, Чемберлејн си постигна автогол во 66 минута а Марез го затвори резултатот во 95 минута.

Standings provided by SofaScore LiveScore