Денеска 13. август е светски ден на леваците, еден од најпознатите играчи на сите времиња кој играч со лева нога и и беше меѓу најуспешните е Диего Армандо Марадона.

На меѓународниот ден на леваците, Наполи потсети на Марадона кој со лева погодуваше во дресот на овој славен клуб.