Се очекуваше многу, голови и убави потези, имаше нешто и од ова на дербито Челси-Јунајтед, но најзначајното, головите изостанаа.

Сепак не изостана полемиката дали ВАР во Англија судиите го користат по протис, моментот кој го одбележа мечот с еслучи во првите 15 минути од средбата.

ВАР или не го гледаат, или не сакаат да го гледаат правилно, судиите во Премеир лигата повторно се во фокусот на вниманието, Калум Хадсон-Одои  играше со рака во својот шеснаесетник,  судијата Атвел  ја прегледуваше снимнката, но не досуди пенал…

Овој момент предизвика голема полемика, дали Јунјатед е оштетен?