Неверојатен и крајно ефикасен натпревар (5:5) се одигра на „Енфилд Роуд“ во 1/8 финалето од Карабао Купот во кој Арсенал и Ливепрул размислуваа само за нападот.

„Топџиите“ водеа со 3:1 и со 5:4 но не успеаа да се пласираа во четвртфиналето а головите за тимот на Емери ги постигнаа: Торериа, Маринели(два), Најлс и Вилнок.

 

За Ливепул прецизни беа: Милнер, Чемберлејн и херојот Ориги кој реализираше за 5:5 во 94 минута меѓу стрелците им се приклучи и стоперот на Арсенал, Шкодран Мустафи кој си постигна автогол.

 

Во пенал рулетот Луверпул беше подобар со 5:4.