Манчестер Сити добро го започна натпреварот против Вест Хем во 26 коло од Премиер лигата, Рубен Диас искористи едно долго додавање од Де Бруин и му донесе водство на својот тим во 30 минута.

Но, на ова следуваше одговор од Вест Хем со во 43 минута во една супер акција која започна преку Лингард а Антонио ја круниса со гол за 1:1.