Јувентус во дерби мечот против Атлетико Мадрид славеше со минимални  1-0.  Решавачкиот момент се случи во  финишот на првиот дел кога Дибала по еден слободен удар од речиси мртов агол го совлада Облак.

Со овој триум „Старата дама ја осигура првата позиција пред Атлетико Мадрид кој својот пласман во осминафианелето ќе го заверува против Локомотив Москва.