Претпладнево се одигра натпреварот од 5 коло од Шпанската Примера во која се сретнаа екипите на Рајо Валекано и Гетафе.

Рајо Ваљекано триумфираше со 3-0 на дуелот против Гетафе во мечот во кој Димитриевски на извонреден начин одбрани и пенал на гостите во 86. минута.