Уште една недела за подготовки и започнува новата сезона во НБА лигата, Далас го победи тимот Оклахома со 37 поени разлика.

Далас победи против Оклахома 107-70, Лука Дончиќ запиша 19 поени, 10 скокови и 7 асистенции, за малку не стигна до „трипл-дабал“, одигра 26 минути на претпоследната средба во подготовките.