Ајнтрахт Франкфурт славеше на гостувањето кај Унион Берлин со 2:1 во воведниот натпревар од 6 коло во Бундес лигата.

Во првото полувреме немаше голови а темпото го диктираше гостинот. Во вториот дел притосокот по голот на Униот Берлин продолжи и донесе две реализации, прво Дост погоди за 0:1 во 48 минута а во 62 минута, Андре Силва зголеми на 2:0.

Униор Берлин одговори преку Ујах во 88 минута но ова беше недоволно за да се избори за бод од овој меч.

Ова за тимот од Франкфурт беше трета овосезонска победа а за домаќините четврти пораз, трет во низа.