Хрватска на Европското првенство во фудбал за играчи до 21 година стартуваше со висок пораз од Романија која запиша победа со 4-1. Сепак УЕФА на сввојот твитер профил го прогласи дриблингот на Домагој Брдариќ како потег на денот .