Џенова направи чекор напред во битката за опстанок во Серија А откако го совлада Лече со 2:1 во натпревар од 34 коло.

Нашиот репрезентативен капитен, Горан Пандев го одигра безмалку целиот натпревар за Џенова, земенет беше во 90 минута а беше клучниот играч во акцијата за воведниот гол на мечот во 7 минута, прецизен беше Санабриа.

Гостите не реализираа пенал на крајот од првото полувреме, израмнија преку Манкосу во 60 минута а конечните 2:1 беа дело на Габриел и неговиот автогол во 81 минута.

Standings provided by SofaScore LiveScore