Ливерпул како првопласиран од групата Д ќе ја очекува ждрепката за осминафиналето во Лигата на шампионите откако го совлада Ајакс во 5 коло со 1:0.

Единственит гол на мечот го постигна младиот Џонс во 58 минута во натпревар на кој „црвените“ одиграа доволно за трите бода.

Манчестер Сити по ремито со Порто (0:0) и со претходно обезбеден палсман во елимнациите во ЛШ во последното коло ќе играат без притисок против Марсеј.