Дортмунд и Херта во овие на „Сигнал Идуна парк“ го играат својот меч од 30.коло во Бундеслигата.

Пред почетокот на овој меч двете екипи се решија да клекнат во знак на протест против расизмот, тема која е акутелна деновите по убистовото на Афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис пред неколку дена.