Манчестер  Сити го прекина постот и по две кола без триумф им се врати на победите, откако вечерва славеше во дербито против Арсенал со 1-0.

Стрелец на победничкиот гол беше Рахим Стерлинг во 33 минута.

За Стерлинг ова беше четврти гол во последните три кола, а за Сити прва победа по поразот од Лестер е ремито против Лидс.