По лошата деби партија во дресот на Јувентус против Тотенхем, новото засилување на „старата дама“, Де Лихт направи кардинална грешка во сопствениот шпеснаесетник и во 10 минута му донесе водство на Интер на контролниот натпревар во Кина.

Сеуште е рано за да се осцени влијанието во играта во одбрана од поранешниот играч на Ајакс иако навивачите на „старата дама“ очекуваат многу повеќе од Де Лихт пред се на официјалниот старт на сезоната во Италија.