Еквадор  и Јапонија со нерешен резултат 1-1 го одиграа последниот меч на Копа Америка  и се враќаат дома. Парагвај и Перу како најдобро  трето пласирани селекции  се четвртфиналисти на турнирот.

Двете селекции силно ја посакуваа победата но нерешениот резултат меѓу Еквадор  и Јапонија значеше крај за националните фудбалски тимови на овие земји. Накаџима ја доведе Јапонија во водство, Мена израмни на 1-1 пред крајот на првото полувреме.