Фудбалерите на Астон Вила со голот на Ел Гази од 5 минута дојдоа до победа против Лидс од 1:0 во 26 коло од Премиер лигата.

Марсело Биесла реши за овој натпревар да експериметира со тимот ги остави на клупата за резерви Алиоски, Харисон и Пабо Ернандес, тројцата добија шанса во второто полувреме но тоа се поакажа како недоволно.

Лидс во следното коло ќе гостува кај Вест Хем а Астон Вила кај Шефилд Јунајтед.

Standings provided by SofaScore LiveScore