Големото дерби во првенството на Шпанија, светското „Ел Класико“ заврши со победа на Реал Мадрид против Барселона на „Камп Ноу“ со еден гол, решавачки беше голот на Алаба во првото полувреме.

Алаба погоди во 32 минута, донесе предност и најави победа на „кралевите“.

Триумфот го потврди Васкез во 94 минута, ова беше трета едно по друго победа за Реал во дуелите против Барселона.

Поразот го ублжи Агуеро во 96 минута кога намали на 2-1 и го постави конечниот резултат.