Наполи со Елиф Елмас во составот, стигна во Мајами каде следните десет дена ќе одигра два меча од пријателски карактер  и тоа со Барселона.

За жал, Елмас нема да има можност да игра против легендарниот Лео Меси кој поради повреда нема да биде во составот на Барселона за овие два меча во САД.

Првата средба меѓу Наполи Браселона се игра утре во Мајами, на 10. август во Мичиген ќе се одигра и вториот дуел.