Елиф Елмас е во Вила Стуарт во Рим каде треба да ги помине стандардните лекарски прегледи по што го очекува средба со претседателот на Наполи, Де Лаурентис со кога ќе стави потпис на долгонајавуваниот договор.

По ова нашиот репрезентативец ќе му се приклучи на тренинг кампот на Наполи и ќе ја оствари првата средба со Карло Анчелоти.  Елмас ќе заработи 6,5 милиони евра според петгодишниот договор со Наполи.