Елиф Елмас и Наполи запишаа победа над  Сампдорија во Неапол со 2-0, Дрис Мертенс ги постигна двата гола на мечот.

Ова беше натпревар од третото коло во калчо лигата во кое  Елиф Еламс беше стартер за Наполи, играше до 75 минута а потоа беше заменет од  Инсиње.

Наполи има 6 бода по три одиграни кола со ефект од две победи и еден пораз. Сампдорија го запиша третиот пораз во низа, има само еден постигнат гол и 9 примени.