Швајцарија поведе со 1:0 против Велс на стадионот во Баку, во рамки на првото коло од групната фаза на ЕУРО 2020.

Најзаслужен за водството е шпицот на швајцарците Бреел Емболо, кој ефектно со глава стрелаше во голот на Ворд во 49-тата минута.