Луис Суарез во новата сезона на Ла Лига ќе игра за Атлетико Мадрид, шпекулации имаше многу, но Уругваецот останува во Шпанија и Ла Лига.

На последната прес конференција во Барселона, Суарез зборуваше за шесте години минати во овој клуб, емоциите го совладаа.

„Кога се напушта клуба како овј е тешко, сонот ми стана стварност кога дојдов овде. Знам дека ова е крај на една ера, но сите сме горди. Клубот сакаше промени,навистина не знам како ќе биде кога ќе играм против Барселона“ – изјави со созли во очите Суарез.